ویکی پابجی
wikipubg

اورکلاک چیست و چرا اورکلاک میکنند

۱۳۹۷ / ۱۱ / ۲۹ : ۰ : 1,300 : آموزش | مشکلات بازی : haamed :

شما هم اگر از کاربران کامپیوتری باشید حتما واژه اورکلاک را شنیده اید. ویکی پابجی امروز به این مبحث خواهد پرداخت و اطلاعات مفیدی درباره حل مشکلات بازی ها و اورکلاکینگ در اختیار شما قرار خواهد داد.

اورکلاک کردن به معنی افزایش سرعت قطعات سخت افزاری از جمله پردازنده CPU و GPU یا حافظه ی رم می باشد.

سازنده ی هر قطعه برای آن یک محدوده ی فرکانسی مشخص را در نظر میگیرد که آن تراشه در آن بازه فعالیت میکند و زمانی که ما آن قطعه را اورکلاک کنیم با تغییر محدوده فرکانس آن، آن قطعه در سرعت بالاتری کلاک می شود.

 

eat sleep overclock wall

اورکلاک چیست؟

اگر بخوایم برای اورکلاک کردن مثال بزنیم عین این میمونه که بگیم یک فیلم رو با دور تند نگاه کنیم؛ همه چیز با سرعت بیشتری انجام خواهد شد اعم از محاسبات و ذخیره سازی ها و … که به همین دلیل گرمایی که قطعه تولید میکند بیشتر از حالت معمول خواهد بود که در مواردی منجر به آسیب جدی قطعه میشود. به همین دلیل است که پیشنهاد میشود برای اورکلاک کردن به متخصصین این کار مراجعه شود تا از بروز آسیب های جدی جلوگیری شود.

اورکلاک کردن امری غیر عادی است و گارانتی قطعه را باطل میکند.

سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند این است که متخصصین چه کاری انجام می دهند که افراد عادی نمیتوانند انجام دهند؟
همانطور که گفته شد اورکلاک کردن با افزایش حرارت قطعه همراه است که ممکن است به دستگاه آسیب وارد کند. در اصل دلیل آسیب حرارت بیش از حد تولید شده است. متخصصین یا اورکلاکر ها با بررسی منظم درجه حرارت قطعه به اندازه ی مناسب میزان فرکانس را تنظیم میکنند. البته باید گفته بشه که تغییر محدوده فرکانس آن را از حالت استاندارد خارج میکند و این به این معنی است که قطعات تنظیم هستند و اورکلاکر قطعه را برای کار با سرعت بالاتر تنظیم میکند و سپس با خنک کننده های مناسب سعی میکند تا حرارت اضافی را از دستگاه خارج کند .

انواع خنک کننده ها

شاید برایتان عجیب باشد که مگر بجز فن هم میشود از شیوه ی دگری برای خنک کردن یک کامپیوتر استفاده کرد؟ در اینجا باید یک خودرو مثال زده شود که از رادیاتور برای خنک کردن موتور استفاده میکند.

شاید مثل تصویر بالا را قبلا دیده باشید و برایتان سوال بوده که این لوله هایی که انگار یک مایع در آنها جریان دارد برای چیست و شاید با خود گفته اید که حتما برای زیبایی گذاشته شده. در ادامه دلیل این لوله ها را متوجه خواهید شد.

اورکلاک کردن را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.

کامپیوتر ها هم علاوه بر خنک کننده های هوایی یا همان فن از خنک کننده های مایع هم پشتیبانی میکنند، البته بعضی از آنها و باید این رو بگم که مسلماً برای یک لپتاپ منطقی نیست که از خنک کننده مایع استفاده کرد. خنک کننده های مایع کارآیی بسیار بهتری نسبت به خنک کننده های هوایی دارند اما به همان نسبت از قیمت بیشتری هم برخوردار هستند. به همین دلیل است که این سیستم برای عده ای ناشناخته است.

سیستم خنک کننده مایع

بالا بودن کارآیی خنک کننده های مایع دلیل بر این نیست که خنک کننده های هوایی ناکارآمد هستند. در بسیاری از موارد میتوان با استفاده از فن های هوایی در جای درست بازده ای بهتر از یک خنک کننده ی مایع گرفت.

 

سعی کردیم در این مقاله مختصر و مفید شما رو با مبحث اورکلاکینگ آشنا کنیم تا با سازوکار این مجموعه بتوانید کمی آشنا شوید.  اگر به این بحث علاقه دارید میتوانید با جستجو در وب و کمک گرفتن از فروم های تخصصی اطلاعات جامعی از اورکلاک کردن سیستم های مختلف و شیوه های خنک کاری بدست آورید.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

streamers

quick access

join our bIggest community